• HACI ABDULLAH HALİFE TEKKESİ / Mehmet FATSA-Gazanfer İLTAR

HACI ABDULLAH HALİFE TEKKESİ

Mehmet FATSA - Gazanfer İLTAR

 
Karadeniz Bölgesi'nin fethi ve iskâna açılması sürecinde ortaya çıkan Türk dervişlerinden olan Hacı Abdullah Halife'nin ve tekkesinin, bölgenin sosyal hayatındaki etkisi, yerel tarih açısından inceleme gerektirecek önemde bir konudur.
Hacı Abdullah Halife hakkında halk arasında dolaşan efsane nitelikli bazı rivayetler, ilk kez gerçekçi bir zemine oturtulmuştur. Söz konusu çalışmalardan biri Hacı Abdullah Halife'nin tesis ettiği tekkeye ait vakıf evrakının muhtevası, diğeri de tekke yapılarının sanat tarihi bakımından incelenmesinden ibaret kalmıştır. Dolayısıyla halkın ilgisine sunulabilecek, akademik disipline uygun tarzda hazırlanmış bir kitap çalışmasına duyulan ihtiyaç devam etmiştir. Ayrıca geçen zaman içinde ortaya çıkan yeni bazı belgeler de bir yayın yapma zaruretini ortaya çıkarmıştır.
İşte elinizdeki bu çalışma, Karadeniz Bölgesi'nin tarihinde önemli yeri olan manevi bir şahsiyetin kişiliği etrafında gelişen sosyokültürel olayları, halk söylencelerinden ve arşiv belgelerinden istifade edilerek ortaya çıkarılmış bir emeğin ürünüdür. Böylece önemli bir ihtiyaç da karşılanmıştır.
 
Konu: Tarih, Biyografi, İslam, Tasavvuf
Karton kapak + laklı, 1.Hm. 80gr kağıt, 4 renk baskı
1. Basım: Eylül-2016, 176 sayfa, 15 x 21,5 cm ebat,
Barkod No: 9786055021559
 

Yorum Yap

Dikkat: Ürün fiyatlarını görmek için oturum açın ya da kayıt olunuz!

HACI ABDULLAH HALİFE TEKKESİ / Mehmet FATSA-Gazanfer İLTAR

  • 24,00TL
  • 16,00TL

Adet

Benzer Ürünler

KARADENİZDE ZAVİYELER / Mehmet FATSA
BULANCAK / Mehmet FATSA

BULANCAK / Mehmet FATSA

..

42,00TL 65,00TL