• TİREBOLULU DENİZCİLER / Ayhan YÜKSEL

TİREBOLULU DENİZCİLER

Ayhan YÜKSEL

Tirebolu, sahil yolu geçmeden ve ulaşımın ağırlıklı olarak karayolu ile yapılmadığı yıllarda limanında motorların, mavnaların, kayıkların çekili olduğu, Han Kahvesi'nde denizci/ balıkçı taifesinin ufku gözlediği, sohbet ettiği, denizcilikle ilgili bitmez tükenmez anıların anlatıldığı Doğu Karadeniz Bölgesi'nin şirin bir kıyı kasabası görünümünde idi.
Tirebolulu denizciler, Karadeniz sahilinde birinci sınıf gemicileri teşkil ederdi. Şehrin XX. yüzyıla kadar varlıklı zümresi arasında bulunan denizciler sadece mal taşımacılığı ile değil, ticaretle de meşgul olurlardı.
Denizle iç içe olan bu denizciler Osmanlı döneminde özellikle "gemicilik yapmak üzere" İstanbul'a geldiler ve Kasımpaşa'da Kulaksız'ı, Galata'da Çeşme Meydanı'nı ve Arap Câmi semtlerini mesken tuttular. Seyr-i Sefâin ve Şirket-i Hayriyye gibi idarelerde ve özel kumpanyalarda kömürcü, ateşçi, vinççi, makinist/çarkçı, lostromo, serdümen, kaptan olarak görev yaptılar. Bilhassa teknik bir beceri gerektiren çarkçılıkta başarılı oldular.
Belediyemizin bir kültür hizmeti olarak yayınladığı elinizdeki bu kitap, İstanbul'a gelen Tirebolulu denizcileri, bahriye subaylarını, Ertuğrul şehitlerini, yelkenli gemi kaptanlarını anlattığı gibi "bir sahil kasabasının' zaman içinde nasıl dönüşüm göstererek denizden koptuğunu da gözler önüne koymaktadır.
 

Dizi: Tarih, Biyografi
Cilt bilgisi: Karton kapak
Kağıt bilgisi: İthal kitap kağıdı.
Basım tarihi: Temmuz-2016
Basım bilgisi: 1. Basım
Sayfa sayısı: 320
Kitap Ebadı: 16,5 x 23,5 cm
Barkod No: 9786055021450
 

Yorum Yap

Dikkat: Ürün fiyatlarını görmek için oturum açın ya da kayıt olunuz!

TİREBOLULU DENİZCİLER / Ayhan YÜKSEL

  • Yazar: Ayhan Yüksel
  • Ürün Kodu: 9786055021450
  • Stok Durumu: 49
  • 30,00TL
  • 19,00TL

Adet

Benzer Ürünler