• TÜRK DÜŞÜNCE TARİHİ / Prof. Dr. H. Ömer ÖZDEN

TÜRK DÜŞÜNCE TARİHİ-Resimli

Prof. Dr. H. Ömer ÖZDEN 

 

     Düşünmenin insanın en önemli ihtiyacı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Çünkü dünyayı ve hayatı anlamlandırmamızı, bilimi, hayatımızı kolaylaştıran teknolojik ürünleri, yapıp ettiklerimizin bir ürünü olan sanatı ve inançlarımızı rasyonelleştirmeyi, düşünmeye borçluyuz.

     Düşünmek, sadece kavramlar üzerinde olmaz. Somut varlıklar, sanat eserleri, inandığımız varlıklar üzerinde de düşünürüz. Nitekim düşünce tarihinde de durum böyle olmuştur. Ancak düşünce tarihi veya felsefe tarihi deyince çoğunlukla Batı dünyası akla gelmektedir. Oysaki bizim de bir düşünce tarihimiz vardır. Üstelik bu düşünce mirasımızın içerisinde sanattan dine, felsefeden bilime kadar her alanda ortaya konulmuş düşünce ürünlerimiz vardır. Bu bakımdan kitabımızda filozof unvanına sahip olan Türk düşünürlerine, dini düşüncede söz sahibi olmuş Türk düşünürlerine, bilim tarihine mal olmuş Türk bilim adamlarına ve sanat alanında kendini kanıtlamış bulunan sanatkârlara yer verdik.

     Takdir edilir ki konu bu boyutta ele alındığında bu niteliklere sahip olup da anlatılması gereken şahsiyetlerimizin sayısı oldukça kabarık olacaktır. Bu bakımdan kitapta bilinenlerin yanında bilinmeyen bazı şahsiyetlerimize de yer vermek suretiyle bir terkip oluşturmaya çalıştık. Şüphesiz kitaba alınması gereken daha çok sayıda filozof, bilim adamı, mütefekkir, mutasavvıf, sanatkâr bulunmaktadır.

    Türk Düşünce Tarihi’ni biri İslam öncesi ve diğeri de İslamiyet sonrası olmak üzere genel anlamda iki kısma ayırıyoruz. İslam öncesi döneme ait düşünce ürünlerini destanlar ve Orhun Yazıtlarında buluyoruz. Bu bakımdan ilk iki başlıkta İslam öncesi düşünce tarihimizi, sonrasında ise İslamiyet’in kabulünden sonraki düşünce tarihimizi, konu ayırımı yapmaksızın kronolojik sırayla anlatmayı tercih ettik.

     Kitabın, geçmişimizi öğrenmek ve geleceğe güvenle bakabilmek bakımından okuyuculara faydalı olması, dileğimizdir. 


TÜRK DESTANLARI, ORHUN YAZITLARI, HAREZMÎ, FÂRÂBÎ, MÂTÜRİDÎ, BÎRÛNÎİBNİ SİNÂ, KAŞGARLI MAHMUT, YUSUF HAS HACİP, HOCA AHMET YESEVİ,CEZERÎHACI BEKTAŞ VELİ, MEVLÂNÂ, YUNUS EMRE, AHİ EVRAN, NASRETTİN HOCASÜLEYMAN ÇELEBİ, HACI BAYRAM VELİ, SABUNCUOĞLU ŞEREFEDDİN,KADIZADE-İ RUMÎ, ALİ KUŞÇU, ULUĞ BEY, ALİ ŞÎR NEVÂÎ, AKŞEMSEDDİN,MÎRİM ÇELEBİ, HATTAT ŞEYH HAMDULLAH, EVLİYA ÇELEBİ, KÂTİP ÇELEBİ,MİMAR SİNAN,  KINALIZADE ALİ, ITRÎ, ERZURUMLU İBRAHİM HAKKI,HAMMAMİZADE İSMAİL DEDE EFENDİ, ZİYAEDDİN FAHRİ FINDIKOĞLU,NURETTİN TOPÇU

 

Araştırma-İnceleme, Karton kapak, İthal kitap kağıdı.

1.Baskı: Mart-2014296 Sayfa, Ebat: 16,5 x 23,5 cm Barkod: 9786055021085

Yorum Yap

Dikkat: Ürün fiyatlarını görmek için oturum açın ya da kayıt olunuz!

TÜRK DÜŞÜNCE TARİHİ / Prof. Dr. H. Ömer ÖZDEN

  • 28,00TL
  • 18,00TL

Adet

Benzer Ürünler