• DOĞU KARADENİZ MÜZİK ve HORAN GELENEĞİ / Mehmet GÜNDOĞDU

DOĞU KARADENİZ'DE MÜZİK ve HORAN GELENEĞİ

(Soru-Cevap) 

Mehmet Gündoğdu

Bu eser; Doğu Karadeniz insanının ve özellikle de Doğu Karadenizli müzisyenlerin başucu kitabı olarak tasarlanmış bir soru-cevap kitabıdır. Zira bölgenin müzikal yapısı hakkında bilinmeyen birçok soruya yanıt vermektedir. Yıllardır insanların zihinlerini meşgul eden fakat bir türlü net olarak cevapları verilemeyen 200 civarında sorunun cevabını, ayrıntılı örneklemeleri ve bilimsel bakış açısı ile bu kitapta bulabileceksiniz.
Uzun yıllar boyunca yapılan araştırma ve analizlerin sonucu olarak ortaya konulan bu çalışma, Doğu Karadeniz müzik kültürü ile ilgili tarafımıza yöneltilen en basit sorudan, en ilmî kabul edilebilecek soruya kadar tümünün toplandığı ve cevaplandığı bir kaynak olma özelliği taşımaktadır.
Eserimizde; atma türkü geleneği ve bunun yanında yörenin türkü söyleme geleneği de ayrıntılı olarak incelenmiş, buna bağlı olarak en önemli türkücü ve kemençecilerden derlenen oldukça doyurucu, orijinal türkülerin yer aldığı bir bölüm oluşturulmuştur.
Bunların dışında; Doğu Karadeniz'in muhtelif yörelerinde yetişen birçok müzisyenin, yörelere göre düzenlenmiş kronolojik sırası ve ayrıca 30 adet usta müzisyenin ayrıntılı olarak biyografisi de eserimizde yer almaktadır. Bu ustaların birçoğu günümüzde tamamen unutulan fakat kültürümüz açısından çok büyük önem arz eden sanatkârlardır ki bu yüzden daha kalıcı olmaları adına 50'den fazla sanatçının fotoğrafından bir de albüm meydana getirilmiştir.
Hülasa, bu kitabı okurken kendi sorularınıza cevap bulacak ve kitabı bitirdiğinizde müzikal ve horan kültürümüz hakkında çok önemli bilgilere sahip olacaksınız!
 
Araştırma-İnceleme, Biyografi, Folklor, İthal kağıt
1. Basım, Renkli Baskı, Aralık-2016, Karton kapak, 496 sy.Kitap Ebadı: 16 x 23,5 cm
Barkod No:60 97855021634

Yorum Yap

Dikkat: Ürün fiyatlarını görmek için oturum açın ya da kayıt olunuz!

DOĞU KARADENİZ MÜZİK ve HORAN GELENEĞİ / Mehmet GÜNDOĞDU

  • 55,00TL
  • 36,00TL

Adet

Benzer Ürünler

PİÇOĞLU OSMAN EFENDİ / Mehmet GÜNDOĞDU
TÜRK HALK MÜZİĞİ / H. Zeki BÜYÜKYILDIZ