OSMANLI HUKUKU - Adalet ve Mülk

Prof. Dr. Ekrem Buğra EKİNCİ

6. Baskı Çıktı...

Adalet, Osmanlı Devleti'ni asırlarca ayakta tutan en mühim unsurdu. Bu hissin zayıflaması, çöküşün hem sebebi, hem de neticesi oldu. Padişahlar bile, hukukun önünde boyun eğdiler. Bir seferden dönerken, askerin, ekinlerini çiğnediklerinden yakınan köylüye, Kanunî Sultan Süleyman; "Peki bizi kime şikâyet edersin?" diye latife edince, köylü; "Kanuna şikâyet ederiz, kanuna!" demişti.

Adalete verilen bu ehemmiyet, Osmanlılara büyük bir itibar kazandırdı. Hıristiyan halklar, kendilerine hüsnükabul gösterdi. Osmanlıların, Ortadoğu, Kafkasya ve Balkanlar gibi problemli bir coğrafyada, çeşitli kavim ve kültürleri bir arada nasıl yönettiğini, bugün insanlar merak ediyor. Pax Ottomana adı verilen dünya düzeninin unsurları nelerdir? Osmanlı Devleti'ni asırlarca dünyanın süper gücü yapan tutan hangi prensiplerdir?

İngiltere kralını, bir heyet göndererek Osmanlı hukuk sistemini inceletmeye sevk eden sır nedir? Halifelikten kardeş katline, kölelikten çok evliliğe, devşirmeden tımara, gayrımüslimlerden vakfa, faizden mirasa kadar eski adalet hayatımızın meraklı konuları bu kitapta. Bu kitap unutulmuş bir maziye ışık tutuyor.

Not:
Osmanlı Hukuku kitabı; TÜBA Türkiye Bilimler Akademisi'nin 2013 yılı bilimsel telif ve çeviri
eser ödülleri programında kayda değer telif eser (mansiyon) ödülüne layık görülmüştür. 

Yorum Yap

Dikkat: Ürün fiyatlarını görmek için oturum açın ya da kayıt olunuz!

OSMANLI HUKUKU / Prof. Dr. Ekrem Buğra EKİNCİ

  • 60,00TL
  • 39,00TL


Mevcut Seçenekler:

Adet

Benzer Ürünler