BÜYÜK AÇIKLIKLI ÇELİK YAPILAR

Prof. Dr. Özlem EREN

 
Demirin alaşım hali olan çeliğin bulunmasına kadar geçen süreçde yapıların bir çok bölümünde çeliğin bağlayıcı eleman olarak, yapısal ve dekoratif amaçlarla kullanıldığı görülmektedir.
19.yüzyılın ikinci yarısında ham demirin sıvı duruma getirildikten sonra arıtılması sağlanabilmiş ve büyük ölçüde dökme çelik üretimi ortaya çıkmıştır.
20. Yüzyılın başından itibaren elektirik fırınlarının kullanılmasıyla dökme çelik üretimi artmış, bu gelişmelerin sonucunda da modern çelik yapı tekniğinde büyük ilerlemeler gerçekleşmiştir. Çeliğin bulunması ve yapılarda kullanılması ile birlikte yeni yapım yöntemlerinin araştırılmasına ve yeni taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesine başlanmıştır.
Çeliğin yapılarda kullanılması çok sayıda olumlu sonucu beraberinde getirmiştir. Yapılarda ağır duvarlar yerlerini hafif çelik iskeletlere bırakmış böylece yapılar hafiflemiş, bu da yapıların daha yükselmesi, daha büyük açıklıklıları geçebilmesi olanağı sağlamıştır.
Çelik, mimar ve mühendislere tasarım gücü, verimlilik, heykelsi ifade gibi benzersiz imkanlar sunan bir malzemedir.
Bu yayının amacı, mimar ve mimarlık öğrencilerine büyük açıklıklı çelik yapı teknolojilerini tanıtmak ve projelerini çizerken yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bilgiler vermekdir.

 

Teknik Kitaplar, İplik dikiş, Sıvama Cilt, Kuşe Kağıt, 4 renk baskı
Basım tarihi: Eylül-2014, 1.Basım, 488 Sy. Kitap ebat: 21 x 30 cm Barkod: 9786055021139

Yorum Yap

Dikkat: Ürün fiyatlarını görmek için oturum açın ya da kayıt olunuz!

BÜYÜK AÇIKLIKLI ÇELİK YAPILAR / Prof. Dr. Özlem EREN

  • 120,00TL
  • 90,00TL

Adet

Benzer Ürünler