• GİRESUN YİĞİTLER MEKANI / Recep AKIN

GİRESUN dedikleri YİĞİTLER MEKANI

Recep AKIN

 

 Yeşil Giresun’umuz yaylası, havası, denizi ve yeşil ile mavinin bütün tonlarını taşıyan Vatanın cennetten bir köşesidir.

Tarihte, Oğuzların Çepni, Kıpçak, Eymür, Kınık, Peçenek, boyları Giresun ve çevresine gelerek buraları yurt edinmişlerdir. Bu günkü yaşamımızda kültür ve törelerini halen devam ettirmektedirler. Osmanlının son dönemlerinde, Çepni beyi Topal Osman ağa, Hüseyin Avni Alparslan ve Giresunlu gönüllü alayları bu inançla vatanı savunmuşlardır. Doğankent (Harşit) ilçemizde düşmanın planını bozarak mağlup etmişlerdir.

Milli mücadelede sadece Giresun’la sınırlı kalmamış, Kafkaslarda, Erzurum’da, Kars’da Balkanlar’da, Çanakkale’de, Anafartalar’da büyük muhabere de, İzmir’in işgalinde bulunmuşlar. Afyon, Sivrihisar’da pusuya düşerek şehitler vermişlerdir.

Buralarda ayrıca Giresun şahitliğimiz bulunmaktadır. Giresun gönüllü Alayları, Cumhuriyetin kurulmasında etkin bir varlık göstermiş ve bu uğurda birçok bedel ödemişlerdir.

Bu sebeplerden, Giresunlular olarak bizim vatanseverliğimizi hiçbir kimse tartışmaya kalkmasın. Bedeli de çok ağır olur.

Tarih, insanların ders alması içindir, macera yaşamak için değildir.

Yiğidin hakkı yiğide verilecek, Giresun böyledir, böyle bilinecek

Giresun ve ilçelerini konu alan çalışmada ; mekanlar ve kahramanlar anlatılmaktadır.

 

Edebiyat, Roman, Karton kapak, İthal Kitap Kağıdı, 1. Basım: Ağustos-2018

592 sy, Ebat: 13,5 x 21 cm, Barkod No: 9786056838750

Yorum Yap

Dikkat: Ürün fiyatlarını görmek için oturum açın ya da kayıt olunuz!

GİRESUN YİĞİTLER MEKANI / Recep AKIN

  • Yazar: Recep Akın
  • Ürün Kodu: 9786056838750
  • Stok Durumu: 17
  • 35,00TL
  • 21,00TL

Adet