• GÖRELEDE SPOR ve GÖRELESPOR (2 Cilt) / Ahmet Yaşar İMAMOĞLU

GÖRELEDE SPOR VE GÖRELESPOR (2 CİLT)

Ahmet Yaşar İMAMOĞLU

 

Günümüzde yerel tarih çalışmalarına olan ilgi gittikçe artmaktadır. Bu çalışmaların biri de uzun yıllar büyük bir emek verilerek hazırlanan “Görele’de Spor ve Görelespor (1923-2011)” adlı çalışmadır.

Ahmet Yaşar İmamoğlu, babası Galip İmamoğlu’ndan devir aldığı futbol sevgisini hâlâ devam ettiren isimlerden birisi. Hayatı Görele sporu üzerine kurulmuş bir kişi.

Kitap, Görele’de ve dolayısıyla çevresinde gelişen spor tarihini ayrıntılı olarak anlatıyor. Kitabı okudukça gözümün önünden Görele’de maç günleri; kadınlı-erkekli grupların sahaya gitmeleri, saha kenarında müşterilerine bir şeyler satmak gayretinde olan esnafın seyircilere hizmet etmeye çalışmaları, kendilerine özgü bağırışları geçiyor, taraftarların saha kenarında takımlarını desteklemeleri ve o sırada yaptıkları “tezahüratlar” çocukluk günlerimi bana tekrar yaşatıyordu.

Kitapta hayatlarını okuduğum örnek futbolcular ve futbolseverler; Dr. Mustafa Sinirlioğlu’nu, Habeş’i, Yalellim’i, Yahnicim’i, Girebi Cemal’i, Zeki Öztürk’ü, Koni İsmet’i, Ünal Dikbaş’ı ve diğer isimleri okudukça o zamanın zor şartlarına rağmen amatör ruhla profesyonel olarak nasıl futbol oynadıklarına hayret ediyor ve hepsini hayırla yad ediyordum.

Geniş hacimli, Cumhuriyetle yaşıt bu spor tarihinin kaynak olarak ilgilenenlerin, müesseselerin ve Göreleli hemşerilerimin istifadesine sunulmasından memnun oldum.

Sayın İmamoğlu’nu Görele kültür tarihine kazandırdığı; belgesel niteliğinde olan bu önemli ve anlamlı eserinden dolayı kutluyorum.
Ergun ODABAŞ

 

Spor Tarihi, Biyografi, Karton kapak, ithal kağıt, 1. Basım: Aralık-2012

2 Cilt: 1328 sy, Ebat: 16,5x23,5 cm, Barkod: 9789944742702

Yorum Yap

Dikkat: Ürün fiyatlarını görmek için oturum açın ya da kayıt olunuz!

GÖRELEDE SPOR ve GÖRELESPOR (2 Cilt) / Ahmet Yaşar İMAMOĞLU

  • 80,00TL

Adet