• OSMANLI DEVLETİ SÜRELİ YAYINLARINDA MAARİF / Yrd. Doç. Dr. İbrahim Caner Türk

OSMANLI DEVLETİ SÜRELİ YAYINLARINDA MAÂRİF (EĞİTİM)

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Caner Türk

Osmanlı Devleti'nin kültür, sanat, edebiyat, mimari, siyaset, eğitim alanlarında bizlere büyük bir miras bıraktığı tartışılmaz bir gerçektir. Her alanda yapmış olduğu faaliyetlerle bir tecrübe ve birikim potansiyeline sahip Osmanlı'dan gereğince istifade edemediğimiz de ortadadır.

Eğitim alanında Osmanlı'nın yapmış olduğu faaliyetlerden ve yeniliklerden haberdar etmek maksadıyla hazırlamış olduğumuz bu çalışmanın eğitim faaliyetlerimizde, yeni ve eskinin değerlendirilmesi bakımından, orijinal yönler ortaya çıkaracağı kanaatindeyiz.

Osmanlı-Türk toplumsal değişim süreci içinde modern eğitimin nasıl ortaya çıktığı, modern eğitimin toplumsal değişim süreci içinde nasıl bir rol üstlendiği de bu çalışmayla ortaya çıkmaktadır. Nitekim Türk eğitim sisteminin hangi düşünsel temeller üstünde, nasıl şekillendiği bütüncül bir biçimde kavranabilirse; eğitim sistemi içinde bugün yaşanan belli başlı sorun alanları daha açık bir biçimde görülebilir.

Eğitim konusunda yeni adımlar atılma çabasının olduğu Türkiye'de eğitimimizin geçirdiği sürecin bilinmesi, muhasebesinin yapılması ve istikbale yönelik faaliyetlerin bu tecrübe ile bilinmesi gerekir. Bu bakımdan, bu eser, Türk eğitim sisteminin kendi tecrübe ve birikimlerinin önemini ortaya koyma çabasındadır.


Araştırma-İnceleme, İthal Kitap Kağıtımı, Karton kapak
1. Basım, Eylül-2014, 456 Sy, Ebat: 13,5 x 21 cm, Barkod no: 9786055021214

Yorum Yap

Dikkat: Ürün fiyatlarını görmek için oturum açın ya da kayıt olunuz!

OSMANLI DEVLETİ SÜRELİ YAYINLARINDA MAARİF / Yrd. Doç. Dr. İbrahim Caner Türk

  • 35,00TL
  • 22,00TL

Adet

Benzer Ürünler