• TÜRK SİYASİ TARİHİNDE ERZİNCAN / Dr. Erdem YAVUZ

TÜRK SİYASİ TARİHİNDE ERZİNCAN

(1923-1960)

Dr. Erdem YAVUZ

 

Şehir ya da belirli bir bölge üzerine yapılan araştırmalar, özelden genele doğru çok özel bilgiler vermesi bakımından ayrı bir öneme sahiptir. Nitekim bu tür çalışmalar, bir yandan şehrin kendine özgü yanlarını analiz etme imkânı tanırken, diğer yandan bütünün genel olarak değerlendirilmesine imkân sağlar.

Bu çalışmada, Cumhuriyet’in ilanından 27 Mayıs 1960 Darbesi’ne kadar olan sürede Erzincan’da meydana gelen siyasi gelişmeler ve bunların Erzincan’a olan etkileri üzerinde durulmuştur. Siyasi hayatın en önemli ayağı olan valiler, belediye başkanları, siyasi parti teşkilatları, belediye ve milletvekili seçimleri, Türk Ocağı, Halkevi yapılanmaları incelenmiştir. Ayrıca içerde meydana gelen Dersim olayları ve 27 Mayıs 1960 Darbesi ile dışarda gelişen Kore Savaşı ve Türkiye’nin NATO’ya giriş süreci kronolojik olarak incelenmiş ve Erzincan’a etkileri ele alınmıştır.  

Bu çerçevede incelenen dönem aralığında Erzincan’ın siyasi hayatı tüm yönleriyle irdelenerek, dönemin sosyo-kültürel yapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, tüm yönleriyle Erzincan’ın siyasi hayatının gün yüzüne çıkarılmasının yanı sıra aynı dönemdeki diğer şehirlerin siyasi faaliyetleri hakkında fikir vermesi ve en önemlisi de ülkenin geneli hakkında bir sonuca varılması bakımından oldukça önem arz etmektedir.

Bu eser, yerel bir siyasi tarih çalışması olmasına rağmen, dönemin Türk siyasi tarihi hakkında tamamlayıcı bilgiler vermektedir.

 

Tarih, Kültür, Siyasi Tarih,Karton kapak, İthal Kağıt, 60 gr.

1. Basım: Kasım-2017, Sayfa: 304, Ebat: 16,5 x 23,5 cm, Barkod No: 9786055021849

Yorum Yap

Dikkat: Ürün fiyatlarını görmek için oturum açın ya da kayıt olunuz!

TÜRK SİYASİ TARİHİNDE ERZİNCAN / Dr. Erdem YAVUZ

  • 25,00TL
  • 17,00TL

Adet

Benzer Ürünler

1939 DEPREMİ / Dr. Erdem YAVUZ

1939 DEPREMİ / Dr. Erdem YAVUZ

..

11,50TL 18,00TL